Jarosław Balcewicz
Dołączył: 20 Kwi 2010
Posty: 28
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Gdańsk Płeć: isz
|
Wysłany: Śro 14:44, 21 Kwi 2010 Temat postu: Gdański Purim |
|
|
Gdański Purim
Obchody zorganizowanego przez gdański oddział Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce święta Purim zgromadziły ponad 50 osób.
Święto upamiętnia uchronienie Żydów od Zagłady w perskim imperium Achemenidów za panowania Kserksesa I. Królowej Esterze i jej przybranemu ojcu Mordechajowi udaje się udaremnić niecne plany ministra Hamana pragnącego skazać na zagładę wszystkich Żydów.
Muzyka i obrazy
Zdarzenie to opisuje biblijna Księga Estery (Megalit Ester), a święto Purim chętnie obchodzą także niereligijni Żydzi.
W galerii Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki „Punkt” panowała karnawałowa atmosfera. Podkreślał ją stosowny wystrój lokalu oraz przebrania uczestników imprezy. Część artystyczną rozpoczął występ zespołu gdańskiego oddziału TSKŻ Danziger Klezmorim z jego wokalistką Reginą Stróżyk. Następnie publiczności zaprezentował się kantor Karol Kołodziej, który wykonał wiązankę piosenek i pieśni żydowskich.
Podczas imprezy miała też miejsce prapremiera tryptyku graficznego Daniela Kufla „Gdański Purim”. Ten wyjątkowy artysta jest absolwentem gdańskiej PWSSP (obecnie ASP), gdzie studiował w pracowniach: prof. Hanny Żuławskiej, prof. Kazimierza Śramkiewicza oraz prof. Czesława Tumielewicza. Chociaż jest z urodzenia Gdańszczaninem zafascynowały go Żuławy Gdańskie, gdzie od wielu lat mieszka. Jest laureatem cenionych nagród artystycznych, a w jego fascynującej twórczości dostrzegamy fantastyczno-baśniowe motywy.
Potrawy i trunki
Tryptyk graficzny „Gdański Purim” to jego pierwsza próba zmierzenia się z problematyką żydowską. I bardzo udana. Na dwóch grafikach widzimy nawiązanie do świata, który już nie istnieje i samego święta Purim. Dostrzec też można przedwojenną gdańską Wielką Synagogę, którą naziści rozebrali. Środkowa grafika ukazuje z kolei świat kręcący się wokół Gdańska. To piękna i głęboka metafora.
Nie zabrakło, oczywiście, tradycyjnych potraw żydowskich oraz trunków, których uczestnikom nie żałowano. Wśród gości można było m.in. zauważyć: prezydenta Starogardu Gdańskiego Edmunda Stachowicza, senatora Andrzeja Grzyba, przewodniczącego Komisji Kultury i Sportu Rady Miasta Gdańska Marka Bumblisa, radnego Wojciecha Błaszkowskiego oraz Lidię Podleśną z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Post został pochwalony 0 razy
|
|